Windows 10 İnceleme

Anasayfa Sistem 09 Ekim 2014 1311 Okunma
Windows 10 İnceleme

Windows 10 technical preview sürümünde ilk izlenimler,

İlk olarak en çok beklenen ve bahsedilen Başlat menüsünden başlayalım; Windows 10 technical preview sürümünde bizleri başlat butonu ve menüsü karşılamaktadır Windows 7 den alışık olduğumuz başlat menüsüne bire bir uymasa da modern metro arayüz ile klasik başlat menüsü birleştirilerek ortaya daha esnek ve güzel bir başlat menüsü çıkmış. Başlat menüsü içerisine birçok uygulamayı tutturma imkanına sahipsiniz, dediğimiz gibi esnek bir yapıya sahip olduğundan istediğiniz kadar uygulama ekleyebilirsiniz ve başlat menüsü kendisini otomatik olarak genişletecektir. İsterseniz başlat menüsünün üst kenarından tutup yukarı çekerek boyutlandırabilirsiniz sizin kullanım zevkinize kalmış bir durum.

Başlat Çubuğu

Esnek Başlat Menüsü

 

Pin to Start

Başlat Menüsü Metro arayüzüne uygulama tutturma

 

start_resize

Start Menü Boyutlandırma

İkinci olarak ilgimizi çeken ve bugüne kadar Linux ve IOS gibi işletim sistemlerinde kullanılan Multi Desktop özelliği; Bu özellik sayesinde birden fazla masaüstü ekleyerek farklı masaüstlerinde farklı çalışmalarımızı yapabilmekteyiz. Ayrıca masaüstleri arasında hızlı bir şekilde gezinmek için Alt+Tab tuş kombinasyonunu kullanmamız yeterli olacaktır.

 

multi_desktops2

Çoklu Masaüstü

Windows 10 ile Charms çubuğunda çok fazla değişiklik olduğu gözükmemektedir. Win+C tuş kombinasyonu ile Charms çubuğunu açabilmekteyiz ama Metro uygulamalarında aynı tuş kombinasyonuyla Charms çubuğu yerine bizi mini charms çubuğu karşılamaktadır.

 

charms cubugu metro

Metro Uygulamaları Charms Çubuğu

Windows 10 ile pencerelerde yapılan değişikliklerde gözümüzden kaçmadı , alışık olduğumuz pencere kenarlıkları Windows 10 da gözükmemekte aslına bakarsanız daha keskin pencereler daha estetik durmuş. Ayrıca  pencereleri ekranın istediğimiz bölümlerine konumlayıp çalışma imkanı sunmakta. Klasik Windows ikonlarında da değişim gözlenmekte tabi ki şimdilik , RTM sürümünde nelerle karşılaşacağız bilinmez.

Pencere ve ikonlardan bahsetmişken Windows 8 de en çok yaşanan sıkıntılar arasında metro uygulamalarında boyutlandırma yapılamıyordu ama Windows 10 ile metro uygulamaları da yeniden boyutlanabiliyor. Ayrıca metro uygulamalarını kısayol olarak masaüstüne sürükleyip atabiliyoruz buda Windows 8 de en çok sıkıntı çekilen konulardan biriydi.

Diğer önemli noktalardan birisi de Windows 10 ile CMD komut satırında kısa yollar çalışmakta ve kopyaladığımız bir komutu Ctrl+V tuşları ile yapıştırma imkanı tanımaktadır. Sevindirici bir durum : )

Pencereler ile Çalışma

Pencereler ile Çalışma

 

Metro Uygulama Kısayolları Masaüstünde

Metro Uygulama Kısayolları Masaüstünde

Gözümüze takılan başka bir ikon ise arama ikonu, hemen başlatın yanında duran ikona bastığımızda hem son aramalarımızı gösteren hem de bilgisayarda ve internette istediğimizi aynı anda arama imkanı tanıyan uygulama. Windows 8 de aynı işlemi yapan ama biraz daha uzun yoldan yapan sistem mevcut , Windows 10 ile daha pratik hale getirilmesi güzel olmuş.

 

Metro Arayüzden Bağımsız Arama Uygulaması

Metro Arayüzden Bağımsız Arama Uygulaması

Son olarak Windows 8 de sol alt köşeye sağ tık yaptığımızda bizi karşılayan yönetimsel menüye Windows 10 da dokunulmadığı gözükmektedir.

 

Windows 10 Hızlı Menü

Windows 10 Hızlı Menü

 

Şimdilik Windows 10 ile ilgili deneyimlerimiz bukadar. İlerleyen zamanda daha detaylı ince ayrıntılarından bahsedeceğiz.

 

 

 

Bumerang - Yazarkafe

Share

Bir cevap yazın

Yukarı
iletişim@yetersizbellek.com