Windows 10 ilk izlenimler, kurulum ve iso dosyaları.

Anasayfa Sistem 01 Ağustos 2015 765 Okunma
Windows 10 ilk izlenimler, kurulum ve iso dosyaları.

windows10

Windows 10 , 29 Temmuz’da dünyanın bir çok ülkesinde dağıtımına başladı. Daha önceden rezerve ettiyseniz bilgisayarınıza gelen update ile rahatlıkla eski işletim sisteminizden Windows 10 a geçebiliyorsunuz. Enterprise sürüm kullanıyorsanız upgrade etme şansınız bulunmamaktadır kurulum medyasından yükseltmeniz gerekecek.

Windows 10 iso dosyalarını indirmek istiyorsanız Microsoft sizin için sitesinde indirme aracı oluşturmuş. İndirmek için sayfayı ziyaret edip bilgisayarınıza uygun olan araç (MediaCreationToolx64, MediaCreationToolx32) hangisi ise indirip kullanabilirsiniz.

 

Yine aynı araç içerisinden sürümünüz uygun ise yükseltme işlemini de yapabiliyorsunuz.

Windows 10 kurulum işlemi Windows 8 den çok farklı değil.

Enterprise sürümde kurulum sonunda size bir domain e mi yoksa azure üzerinde bir domain yapısına mı katılacağınız soruluyor.

Sonrasında Windows 8 de olduğu gibi bir karşılama ekranı bizi karşılıyor ve masaüstümüz hazırlanıyor.

İlk olarak masaüstümüz her zaman ki gibi sadece çöp kutusu ikonu ile gelmekte biliyoruz ki yapacağınız ilk iş masaüstüne bilgisayarım ve ağ gibi ikonları eklemek olacak ama muhtemelen bulamayacaksınız çünkü Windows 10 ile masaüstü ikon ekleme menüsünün yerleri değişmiş. Bulmanızı kolaylaştıralım :

Başlat > Ayarlar > Kişiselleştir > Temalar > Masaüstü ikon ayarları

Start > Settings > Personalization > Themes > Desktop icon settings

Windows 8 metro ekranına göre daha kullanışlı bir başlat ekranı bizi karşılamakta, eğer bir tablete veya dokunmatik ekrana sahipseniz ve eski metro arayüzüne alıştıysanız merak etmeyin tablet moduna geçerek eski den olduğu gibi metro arayüzünü kullanabiliyorsunuz.

İnternete girmek istediğimizde bizi Edge tarayıcısı karşılamakta ve tanıtımlarda bahsedildiği gibi rahat ve hızlı kullanım deneyimi sağlayan bir browser olmuşa benziyor. Her nekadar halen chrome kadar hızlı olmadığı söylense de bence Explorer dan sonra gerçekten hızlı bir tarayıcı olmuş.

İsminden çok söz ettiren başka bir uygulama ise Cortana. Eğer Cortana yı kullanmayı bekliyorsanız hayal kırıklığına uğraya bilirsiniz çünkü henüz Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. İngilizce olarak kullanmak isterseniz Windows bölge ve dil ayarlarını United States olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Şimdilik kısaca bu başlıklara değindik ama ilerleyen zamanlarda daha detaylı bir Windows 10 incelemesi ile karşınızda olacağız.

 

Bumerang - Yazarkafe

Share

Bir cevap yazın

Yukarı
iletişim@yetersizbellek.com