Teknolojik Hayatımız ve Güvenliği

Anasayfa Yazar 20 Nisan 2013 1404 Okunma
Teknolojik Hayatımız ve Güvenliği

Teknolojinin hayatımızdaki yeri yaşamımızı kolaylaştıran birçok yenilikle birlikte artmaktadır. Akıllı telefonlar, tabletler yanımızdan ayırmadığımız online faturalarımızı, kredikartlarımızı ve birçok işlemi anında gerçekleştirdiğimiz vucudumuzun bir parçası haline geldi. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdığı gibi kötü amaçlı kişilerin ellerinde ise çok kuvvetli bir silah haline geldi. Kişisel bilgilerin çalınması haksız kazanç amaçla bu bilgilerin kullanılması bir gün uyandığımızda milyonlarca dolar borcumuzun olduğunu görebiliriz.

Burda teknolojinin gelişimiyle paralel olarak gelişen Güvenlik devreye giriyor. Güvenlik ülkemizde çok yaygın olarak ilgi görmesede üstüne düşülmesi gereken önemli unsurlardan birisi. Nasılki değerli eşyalarımızı hırsızlardan korumak için bazı güvenlik önlemleri alıyorsak sanal güvenliğimizin üzerindede çok fazla durmamız gerekir.  Sanal korsanların ufacık yazılmlarla kişisel bilgilerinizi ellerine geçirerek neler yapabildiklerini hayal bile edemezsiniz. Adınıza şirketler, kredi kartları, telefon hatları açabilir mevcut kredi kartı ve banka hesap bilgileriniz kulanılarak yıllarınızı verdiğiniz birikimler birden uçup gidebilir.

Güvenlik konusunda dikkat etmemiz gereken unsurlar güvenilir internet siteleri kullanılmalı, kullandığınız bankanın güvenlik yazılımları yüklenmeli gerekirse sanal klavyeler tercih edilmeli, kullandığınız ağ şifre karakterleri karışık seçilmeli, akıllı cihazlarınıza bilinmeyen güvenmediğiniz yazılımlar yüklenmemeli ve sık sık cihazlarınızın sistem güncellemeleri yapılmalı. Bunlar kişisel anlamda almamız gereken güvenlik önlemleri, online dünya ile bağlantılı bir firmanın güvenlik önlemleri dahada artmaktadır. Firmalarda sırf sanal güvenlik önlemleri için ayrı bir personel alınması gerekirken ülkemizde birçok firma bunu masraf olarak görmekte tabiki ilerde güvenlik açıklarından yaşıyacakları kayıpların farkına varmadan alınmış bir karar olduğunun farkında değiller. Yakın zamanda ülkemizdede sanal güvenliğe önem verilmesini temenni ediyorum

Bumerang - Yazarkafe

Share

Bir cevap yazın

Yukarı
iletişim@yetersizbellek.com