Teknoloji zekayı zayıflatıyor.

Anasayfa Yazar 07 Eylül 2013 1878 Okunma
Teknoloji zekayı zayıflatıyor.

Teknoloji geliştikçe işlerimiz daha da kolaylaşıyor peki bizden götürdükleri neler düşündünüz mü ?

Önceleri 4 işlem yapmak için elimize kağıt kalem alıp hesap yapardık yada şöyle işaret parmağımızı kafamıza koyup beynimizi bir zorlardık günümüzde ise bize en yakın teknolojik cihazı alıp  işlemlerimizi yapmamız zekamızın zorlanmadan hazıra alışması alışkanlığının bir örneğidir. Bu örnekleri çoğaltmak hiç de zor değil kendinizi bir düşünün bundan 10 yıl önce bilgiye ulaşmak için yaptıklarınız ve şimdi yaptıklarınız arasındaki farkı hemen anlayacaksınız.

Günümüzde öğrenmeye ihtiyaç duymuyoruz istediğimiz bilgiye hemen ulaşıp kullanıyor ve aklımızda bile tutmadan anlık atıyoruz. Tabi ki bilgiye erişim açısından hızlı olması, internetin her an elimizin altında olmasının bizlere çok katkıları var ama  bizim yerimize düşünen cihazlar sayesinde zorlanmadan kullandığımız beynimizin giderek zayıflaması ve hazırcı, üretken olmayan bir nesil yetişmesi kaçınılmaz. İşin gerçeği çocuklarımız interneti bilgiye erişmek için değil sadece vakit geçirmek için kullanıyor olması bir gerçek.

Bunların yanı sıra küçük yaşlardan başlayan bilgisayar başında uzun süre haraketsiz zaman geçirme alışkanlığı ile birlikte alınan kimyasal içerikli hazır gıdalar da zekanın gerilemesine sebeb olan unsurların başında gelmektedir. Tabiki biz ve çocuklarımız teknolojiden en iyi şekilde yararlanmalıyız biryandanda gerekli vücüt ve beyin egzersizlerini ihmal etmemeliyiz.

Bumerang - Yazarkafe

Share

Bir cevap yazın

Yukarı
iletişim@yetersizbellek.com