Milli Gözlem Uydusu RASAT Görüntüleri Kamuya Sunuldu

Anasayfa Bilim ve Teknik 20 Ağustos 2014 1156 Okunma
Milli Gözlem Uydusu RASAT Görüntüleri Kamuya Sunuldu

RASAT uydusundan alınan görüntüleri Kamuya https://www.gezgin.gov.tr/ adresinden açıldı.

“TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde üretilen RASAT Araştırma Uydusu, Türkiye’de üretilen ilk yerli üretim yer gözlem uydusudur. Türk mühendislerince tasarlanıp geliştirilen yeni nesil modüllere sahip olan uydu, Türkiye’nin uzay teknolojileri alanında geldiği yeri göstermektedir.

RASAT Yer Gözlem Uydusu, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (TÜBİTAK UZAY) BİLSAT Uydusu’ndan sonra tasarladığı ikinci uzaktan algılama uydusudur. TÜBİTAK UZAY tarafından Kalkınma Bakanlığı desteğiyle tasarlanıp üretilen RASAT, 17 Ağustos 2011 tarihinde Rusya’dan fırlatılmıştır.

Sitemizin ismi BİLSAT,RASAT ve Göktürk-2 uydularında görüntü sıkıştırma ve şifreleme işlemlerini başarıyla gerçekleştiren Türkiye’nin ilk milli uzay yüklerinden olan GEZGİN modülünden gelmektedir.

GEZGİN ismi uydu görüntü sıkıştırma ve şifreleme birimine ‘Gerçek Zamanlı Görüntü İşleyen’ kelimelerinin kısaltması olarak modülün tasarımcısı Dr. Ayşe Neslin İSMAİLOĞLU tarafından verilmiştir.

Böylece GEZGİN modülüyle uydu üzerinde sıkıştırılan görüntüler GEZGİN web sitesi ile son kullanıcılara ulaştırılmaya başlanmıştır.”

Bumerang - Yazarkafe

Share

Bir cevap yazın

Yukarı
iletişim@yetersizbellek.com