Dünün Hayal Gücü Bugünün Teknolojisi

Anasayfa Yazar 20 Nisan 2013 1620 Okunma
Dünün Hayal Gücü Bugünün Teknolojisi

Görüntülü konuşma yapabileceğimiz kol saatleri, uçan arabalar, parmak izi ile çalışan sistemler ve bilim kurgu filmlerindeki birçok araçlar.  Günümüze döndüğümüzde ise  geçmişteki hayal gücümüzün bugünün teknolojisi olduğunu görüyoruz.

Peki bugünün hayal gücüyle geleceğimiz nasıl şekillenecek dersiniz.  Teknolojinin çok hızlı gelişimi ve hayatımıza kattığı kolaylık kesin bir gerçek yakın zamanda hayatımızı değiştirecek teknolojik cihazlar artık hayal gücü değil. Bilişim, mekanik, elektronik ve biyoloji alanında yapılan çalışmalar yakın tarihte insanlarla robotların ve gündelik kullandığımız cihazlın birbirleri ile haberleşmesini sağlayacağı gözüküyor.

Gelecekten örnek vermek gerekirse arabalara yerleştirilen özel bir devre sayesinde kullanıcısını tanıyan bir sistem düşünelim çalışma şekli arabaya yaklaşan kullanıcıyı belli bir mesafeden belirgin özelliklerini hesaplayıp , göz, yüz, mimik ve boy gibi özellikleri kombine edip belirgin değerleri işleyen ve kullanıcının aracın kapı koluna dokunmasıyla parmak izini de alıp diğer verilerle karşılaştırdıktan sonra hiçbir anahtara gerek kalmadan kapının açılması ve koltuğa oturmasıyla sesli komut vererek aracı çalıştırıp gideceği yeri söylemesi. Bu hayal ettiğimiz günümüz teknolojisinde çok uzak değil.

Cihazların birbiriyle haberleşmesi kolay , peki canlılar ve cihazlar birbiriyle haberleşse nasıl olur dersiniz. Mekaniklerin birbiriyle haberleşmesinden arabalarla bir örnekle devam edelim,  Trafikte hareket halindeki her haraca fabrika çıkışı ünik kod bulunan devreler takılacak. Ne işe yarayacak bu devreler , trafikte ilerlerken size bir araç gereğinden fazla yaklaştı hemen aracımız yaklaşan araca bir sinyal gönderip aracın daha fazla yaklaşmasını engelleyecek ve bu işlemi kullanıcısına bildirecek bu işlemi de içerisinde veya uzak sunucuda bir database e kayıt edecek  aynı işlemi trafik lambaları, yayalar ve birçok canlı – cansız varlık için düşünürsek trafik kazalarının ortadan kalkması dahi sağlanır. Düşünün yüksek hızla ilerlerken belirli bir mesafede bulunan trafik lambasını araç algılayıp  kırmızı ışığın yanma süresini trafik lambasının veri deposundan hızlı bir şekilde alıp işledikten sonra hızını kırmızı ışığın yanma süresine göre ayarlayacak ve kırmızıda geçmeyi engellemiş olacak.

Arabanızdan uzakta olsanız da arabanız sizden habersiz hareket ettirilmeye çalışıldığında vücudunuzda bulunan devreye sinyaller göndererek sizi uyarabilecek.

Hatta bir seviye daha ileri gittiğimizde insanlar birbirlerini araçlardaki sistemler gibi hiç konuşmadan uzaktaki kişinin kim olduğunu vücudumuzda bulunan devreler sayesinde tanıyabilecek gerekli bilgileri izinler doğrultusun da paylaşabilecek hatta bulunduğu yeri ve yanında bulunan kişileri uzak bir depolama aracına belli aralıklarla kayıt edecek böyle bir sistemin olduğunu düşünün suç oranı ne kadar düşer işlenen suçlar hemen gün yüzüne çıkarılır.

Bulunduğunuz yerin koordinatını içinizde bulunan devre sayesinde uydudan öğrenip etrafınızda bulunan restoran, atm, banka, eczane gibi bilgileri anında hiçbir cihaza gerek duymadan bir gözlük veya ufak bir ekrana yansıtarak alabileceksiniz.

Bu saydıklarımızın hiçbiri günümüz teknolojisinde hayal değil. Birkaç yıl öncesine kadar tvler, mobil cihazlar, tabletler ve bilgisayarların birbiriyle rahatlıkla haberleşeceğini kim düşünebilirdi.  Tabi ki gelişen teknolojiyle işlenen suçlarda teknolojiye orantılı olarak değişim göstermektedir.

Güvenlik önlemleri de gereğinden fazla alınmalı ve siber güvenliğin önemi arttırılmalıdır.

Önümüzdeki 50 yıl içinde gelecek çok değişecek…

Bumerang - Yazarkafe

Share

Bir cevap yazın

Yukarı
iletişim@yetersizbellek.com